W zależności od wielkości i skomplikowania wady ortodontycznej, z jaką się zmagamy, czas leczenia ortodontycznego może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Nie mamy wpływu na okres leczenia – jest ono dostosowane indywidualnie do naszych potrzeb i nie możemy go przyspieszyć.

Częstotliwość wizyt kontrolnych, niezbędnych podczas leczenia ortodontycznego, wyznaczana jest zwykle podczas ustalania planu leczenia. Pozwala on rozplanować działania na najbliższe kilkanaście miesięcy. Dzięki temu ortodonta pomaga uzyskać pacjentowi optymalne efekty w możliwie jak najkrótszym czasie. Wizyty kontrolne, jakim podlega pacjent trzeba powtarzać w różnych odstępach czasu, w zależności od rodzaju aparatu, jaki nosimy.

Osoby, które noszą aparaty ruchome, powinny pojawiać się w gabinecie ortodontycznym w odstępach około trzech-czterech miesięcy, natomiast pacjenci z aparatami stałymi odbywają kontrolę co około 4-5 tygodni. Osoby noszące aparaty samoligaturujące mogą pozwolić sobie na kontrolę nieco rzadziej – raz na 6-8 tygodni. W niektórych przypadkach powinniśmy korzystać z wizyt kontrolnych również w celu uzyskania pomocy higienistki, która pomoże nam oczyścić aparat z zalegających bakterii.