Kiedy powinny się wyrżnąć pierwsze zęby u dziecka?

Już w czwartym tygodniu życia płodowego zaczynają rozwijać się zęby mleczne. Tworzy się wtedy tak zwana pierwotna listewka zębowa, która w 7. tygodniu ciąży przekształca się w 20 zawiązków zębów mlecznych a w 4. miesiącu życia płodowego rozpoczyna się ich mineralizacja.

Czytaj więcej

Jak zachęcić dziecko do dokładnego mycia zębów?

O higienę jamy ustnej należy dbać od najmłodszych lat. Dobre nawyki wyniesione z dzieciństwa zaprocentują pięknym uśmiechem, którym będziemy się cieszyć latami. Najczęściej jednak dzieci nie są skore do dokładnego i systematycznego mycia zębów. Istnieją jednak sposoby aby je do tego skutecznie zmotywować.

Czytaj więcej

Czy można pić alkohol mając lekarstwo w zębie?

W trakcie leczenia zębów z pewnością warto zrezygnować z alkoholu czy palenia papierosów, jednak nie jest to niezbędne. Fleczer, który zakłada dentysta w celu zabezpieczenia zęba z lekarstwem w środku skutecznie przeciwdziała przedostaniu się alkoholu do zęba z lekarstwem. Tworzy barierę odporną na szczotkowanie i rzucie pokarmu. Pamiętajmy jednak o nie spożywaniu alkoholu jeśli przyjmujemy…

Jak leczyć zgrzytanie zębami w nocy?

Zgrzytanie zębami czyli tzw. bruksizm jest często skutkiem wad zgryzu, nieprawidłowej budowy jamy ustnej, zaburzeń lękowych, chorób reumatycznych, źle dobranych koronek lub protez. Podczas snu nasza szczęka szuka odpowiedniej pozycji, gdy zęby nie opierają się o siebie w sposób prawidłowy wówczas rozpoczyna się proces tarcia górnych zębów o dolne.

Czytaj więcej

Jak wzmocnić zęby?

Każdy z nas marzy o pięknych, białych, zdrowych zębach. Na nasz stan uzębienia wpływ ma wiele czynników w tym również geny. Chcąc utrzymać prawidłową kondycję szkliwa musimy dbać o higienę jamy ustnej, szczotkując zęby minimum dwa razy dziennie. W jaki sposób możemy dodatkowo wzmocnić nasze zęby? Ważna jest zbilansowana dieta bogata w wapń, magnez i…

Czytaj więcej

Jak myć zęby?

Prawidłowe czyszczenie zębów składa się z kilku etapów. Przed szczotkowaniem dentyści zalecają dokładne nitkowanie zębów za pomocą specjalistycznej nici. Dzięki temu zabiegowi w łatwy sposób pozbędziemy się resztek jedzenia, które utkwiły w przestrzeniach międzyzębowych. Samo szczotkowanie zębów powinno trwać 2 minuty.

Czytaj więcej

Jaki jest cel lakowania zębów mlecznych?

Lakowanie jest to zabieg, który ma na celu uszczelnić naturalne bruzdy znajdujące się na trzonowcach oraz zębach przedtrzonowych. Dentyści wykonują lakowanie na wszystkich zębach bocznych stałych, a także mlecznych. Zabieg można przeprowadzić już u 2-3 letniego dziecka.

Czytaj więcej